Yaşar Üniversitesi’nin Meslek Yüksekokulu, Adalet Meslek Yüksekokulu ve Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü dışındaki tüm bölüm ve programlar için İngilizce hazırlık sınıfı zorunludur. Hazırlık sınıfından muaf olmak için 4 Ekim 2022 tarihinde yapılacak Hazırlık Sınıfı Muafiyet Sınavından (FLAT) TABLO 1’de belirtilen puanları almanız veya TABLO 2’de belirtilen ulusal ve uluslararası geçerliliği olan sınavlardan birine ait sonuç belgesini kayıt haftası içinde Hazırlık Sınıfı Kayıt masasında bulunan görevlilere teslim etmeniz, kopyasını ise Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğü ([email protected]) mail adresine dilekçe ile birlikte e-posta ile bildirmeniz gerekmektedir.

4 Ekim 2022 tarihinde yapılacak Hazırlık Sınıfı Muafiyet Sınavı ile ilgili detaylı bilgiler https://ydy.yasar.edu.tr  adresinde sınav öncesinden ilan edilecektir. Sınav yerleri ve saatleri ile ilgili bilgilerin https://ydy.yasar.edu.tr adresinden takip edilmesi gerekmektedir.

*Belgelerin asılları olmadan muafiyet işlemi yapılamamaktadır.

FLAT sınavı için diğer dil sınavlarının geçerlilik durumları
FLAT Sınavı ve ÖSYM Dil Sınavları Denklik Tablosu ile Uluslararası Geçerliliği olan Sınavların Denkliği

ÖNEMLİ TARİHLER

  • 4 Ekim 2022: İngilizce Yeterlik Sınavı (FLAT) – 4 Ekim 2022 tarihinde yazılı ve sözlü FLAT Sınavı Selçuk Yaşar Kampüsünde yapılacaktır. Öğrencilerin sınava girecekleri saat aralığını https://ydy.yasar.edu.tr web sitesinde sınavdan bir gün önce yayınlanacak sınav listesinden kontrol etmeleri ve sadece belirtilen saat aralığında kampüste bulunmaları önemle rica olunur.
  • 7 Ekim 2022: FLAT Retake Sınavı –   sınava sadece özel koşulları sağlayan öğrenciler girebilir. FLAT Retake sınavı FLAT sınavından 1-5 puan eksik alan öğrenciler içindir. Örneğin 65 alması gereken bir öğrenci 60-64 aralığında bir puan aldığı taktirde Retake sınavına girme hakkı vardır. FLAT Retake sınavı Selçuk Yaşar Kampüsünde yapılacaktır. Öğrencilerin sınava girecekleri saat aralığını https://ydy.yasar.edu.tr web sitesinde sınavdan bir gün önce.
  • 7 Ekim 2022: Düzey Belirleme Sınavı – Sadece hazırlık sınıfına kayıtlanan öğrenciler içindir. Sınav Selçuk Yaşar Kampüsünde yapılacaktır. Sınav saati ve sınava gireceğiniz sınıf bilgisi için  https://ydy.yasar.edu.tr web sitesinde duyuruları takip ediniz.

Hazırlık Sınıfı dersleri 10 Ekim 2022 tarihinde başlayacaktır.